
PILLIÕPE.EE

NÕUANDEID PILLIÕPPEKS //////
8 ASJA, MIDA SU MUUSIKAÕPETAJA SULLE ILMSELT KUNAGI ÖELNUD EI OLE
1. Talent on palju vähem oluline, kui arvata võiks. Ajalugu näitab selgelt, et edulugude puhul on mängus 10% talenti ja 90% tööd. Sellist asja nagu "elevant kõrva peale astunud" ei eksisteeri universumis!
2. Hea pilliõpetaja ei pea olema suurepärane virtuoos õpetatava pilli mängimisel. On palju lugusid sellest, kuidas näiteks geniaalne pianist võtab õppijalt igasuguse motivatsiooni ära, kuna tal ei ole häid õpetamistehnikaid. Seevastu võib keskpärane pianist - kes omab hea õpetaja omadusi, oskab õppijat kõnetada - olla väga hea õpetaja.
3. Kogenud muusikaõpetajad teavad, et lapse pilliõppeedu prognoosimiseks tuleb vaadata tema vanemaid. Vanemad, kes ise on organiseeritud ning kohusetundlikud, on inspiratsiooniks, et õppeprotsess oleks järjepidev ja tulemuslik. Kodu on õppija peegel.
4. Hirmkalli klaveri või süntesaatori ostmine õppimise alguses ei tee õppijast paremat pianisti. Soodsa ja kalli pilli vahe on - vähemasti õppeprotsessi alguses - väga väike. Õppijate üheks põhiprobleemiks on see, et otsitakse vahendeid, selle asemel, et õppimisele keskenduda.
5. Nii klaveri kui ka ükskõik millise teise instrumendi õppimine avardab õppija aju tööd ja mälu - klaveriõpingud näiteks parandavad paljusid matemaatilisi oskuseid. Harjutamise distsipliin kasvatab iseloomu ja vastutustundlikkust. Samuti on instrumendiõpingutel positiivne sotsiaalne mõõde.
6. Klaverimäng mõjub uuringute põhjal väga hästi psüühikale, on teraapiline ja rahustav. Ühtlasi on instrumendioskus kogu eluks - mitte nagu sport, mille tegemine vanas eas raskemaks muutub. See on investeering kogu eluks.
7. Ükskõik kui suure ponnistusega vanemad enda last instrumendi õppima suunavad - kui laps katkestab õpingud, siis süüdistab ta täiskasvanuna selles vanemaid. Uuringute põhjal tunnevad paljud pilliõppe katkestanud täiskasvanud, et vanemad ei oleks tohtinud neil pilliõpet kaskestada.
8. Harjutamine ei tee meistriks - vaid harjutajaks. Tark ja läbimõeldud harjutamine teeb meistriks. Perfektsionism tapab motivatsiooni. Vigu ei tohi karta. Vead on head. Teame paljusid instrumentaliste, kes oskavad mängida kõiki heliredeleid ja skaalasid ja tunnevad oma instrumenti hästi, kuid ei oska seda kõike kasutada. Seepärast on võtmetähtsusega tegelikkuse imiteerimine. Päris laulude, päris mängijate matkimine.
HARJUTA AEGLASELT!
4 asja, mida ma tahaksin teada, kui oleksin pilliõppega alustaja
1. Harjutamises ei ole oluline see, kui mitu tundi sa harjutad, vaid kui mitu sisukat tundi sa harjutad. Oluline on kvaliteet, mitte kvantiteet.
2. Sinu keha on samuti instrument – hoolitse selle eest. See on asi, mida peab kindlasti silmas pidama. Pilliõpetajad näevad enda ümber tihti neid, kes ebateadliku harjutamise tõttu kannatavad mõne tervisehäda käes. Näiteks on ülioluline igapäevane lihasgruppide venitamine enne harjutamist – ja toonitan veel, et see on ülioluline! Samuti on tähtis kehaasend, mängimise viis jne. Soovitame uurida Aleksandri tehnika ja Feldenkrais´i meetodi kohta.
3. Ole alati avatud inspiratsioonile – isegi kui mingi teatud muusika sinu huvivaldkonda ei kuulu. Sajad edukad muusikud räägivad sellest, kuidas nad ammutavad ideid ja inspiratsiooni endale ebatavalisest ja harjumuspäratust muusikast. Oluline on hoida ennast avatuna ja õppida hindama seda, mida maailmast ja muust muusikast õppida on.
4. Ära võrdle end teistega – otsi inspiratsiooni ja püsi oma rajal. Õpi alati neilt, kes on sinust paremad. Tänasel päeval on ülilihtsalt võimalik avada Youtube´is suurepärased videod sellest, kuidas maailma parimad muusikud mängivad enda või teiste lugusid. Mängi nende järele, õpi nende hoiakuid, töömentaliteeti, suhtumist, tunnetust. Unusta konkurents.
MÕNED OLULISED PÕHIMÕTTED INSTRUMENDI HARJUTAMISEKS
1) SA OLED ISEENDA PARIM ÕPETAJA. Ainult sina saad teha nii, et sa mängiksid mingit instrumendi paremini. Seda oluline mõista! Seepärast on tähtis, et ka harjutamine oleks sinu jaoks huvitav ja lõbus. ÄRA HARJUTA seda, mis on sulle vastik. Harjuta laule, mis sulle meeldivad, harjuta viisijuppe, mis on sulle meelde jäänud. Tee õppimine enda jaoks meeldivaks.
2) PILLIÕPETAJA EI TEA KUNAGI PAREMINI KUI SINA, SEDA MIDA SINUL VAJA ON. Oluline on, et saaksid instrumenti õppida ka sulle sobiva õpetajaga. See on ka üks. PILLIÕPE.EE peamiseid eesmärke. Et leiaksid õpetaja, kellel on sinuga sarnased muusikalised huvid jne, et sinu arengut ja motivatsiooni toetada. Oluline on alati jääda kindlaks sellele põhimõttele: harjuta algusest peale ainult seda, mis sulle meeldib - mitte midagi muud ei ole sulle vaja.
3) OLE HARJUTAMISE AJAL ALATI MÕTTEGA ASJA JUURES. Kui harjutad, siis ära tee seda üle käte. Kas või vähe aega päevas, kuid alati 100% keskendunult - siis on areng kiirem.
4) KASUTA METRONOOMI. See tiksuv seadeldis on edu aluseks! ausõna. Alguses aeglaselt ja vaikselt kiiremaks liikudes.
5) HARJUTA IGA PÄEV! Sinu keha (ja tõesti, see on füsioloogiline küsimus!) peab aru saama, et sul on seda uut oskust vaja - vastasel juhul arengut ei toimu
6) OLE VALMIS SELLEKS, ET ARENG TOIMUB AEGLASELT. Kõik, mis on hea, võtab aega. Nii et ole kannatlik ja järjepidev.
LOE LISA SIIT
KUIDAS HOIDA MOTIVATSIOONI?
1) Harjuta vaikses kohas. Siis ei haju su tähelepanu – mida keskendunum sa oled, seda paremad on tulemused.
2) Sea konkreetseid lühieesmärke. Enne harjutamist sea alati mingi konkreetne eesmärk, mida soovid harjutamissessiooni lõpuks saavutada. See võib olla üks väike viisijupp, akordijärgnevus või paar takti mõnd lugu.
3) Planeeri harjutamiseks ette teatud aeg päevas.
4) Korda, korda, korda. Korda osakest harjutatavast loost või faktuurist, kuni oled selle täiesti selgeks saanud. Alles siis liigu edasi järgmise osakeseni. Pane tähele, et korraga harjutatav osa peab olema kergesti hoomatav ja üsna väike, kuna sellisel juhul toetad sa enda mälu tööd. Meie mälu on selliselt ehitatud, et väikese aja jooksul ei suuda me palju uusi teadmisi talletada. Seega keskendu korraga vähesele, kuid seejuures põhjalikult.
LOE LISA SIIT
VÕTA HARJUTADES ARVESSE SEDA, KUIDAS SINU MÄLU TÖÖTAB!
KÄESOLEVALT LEHELT LEIAD NII EESTI PILLIÕPETAJATE SOOVITUSI PAREMAKS PILLIÕPPEKS KUI KA NÕUANDEID LAIAST MAAILMAST!
SUUREPÄRANE ARTIKKEL SELLEST, KUIDAS MUUSIKUNA EDUKAS OLLA. LOE SIIT
Mis on Teie kogemuse põhjal edu võti edukaks pilliõppeks? Kas on olemas selline valem, mida järgides on edukas pilliõpe tagatud?
Eduka pilliõppe aluseks on kindlasti huvi ja järjepidev töö. Õppetöö peaks olema huvitav, kuid kindlasti ei ole see alati kerge ja nõuab distsiplineeritust. Ühte valemit kõigi puhul on väga raske öelda, sest iga inimene on erinev, kuid õpetaja üheks olulisemaks ülesandeks ongi välja selgitada see, millised õppemeetodid ühe õpilase juures kõige sobilikumaks kujunevad. Õpetaja töö on muuta õppeprotsess huvitavaks ja vaheldusrikkaks ning tagada õpilasele loominguline ja psühholoogiline vabadus. Õpilase jaoks tagab edukuse huvi, küsimuste küsimine, järjepidev töö ja enda tegevuse mõtestamine. Ilmselt on kogu õppeprotsessi juures kõige olulisem muusika mõtestamine, seejärel tehniliste oskuste arendamine, et seda sisu edasi anda ning viimaseks osaks on viimistlus
Mida peaksid Teie arvates lapsevanemad enda lapse pilliõppe osas rohkem tähele panema ning paremini tegema?
Ma arvan, et kui lapsevanemad panevad lapse pilli õppima, peavad nad arvestama sellega, et pilliõpe on väga palju energiat ja aega vajav töö ning kui soovida, et lapsel oleks rõõm sellest õppeprotsessist ei tohiks tema ajakava olla liialt üle koormatud väga erinevate huviringidega. Need kõik võivad olla head ja kasulikud tegevused, aga kui tahta millegagi korralikult tegeleda, ei saa kõike korraga teha. Kui tundub, et lapsel on huvi muusika ja pilliõppe vastu, siis tasuks tõesti hoida tema aega ja energiat selle jaoks.
Kas Teie arvates on erinevus õigesti harjutamise ja valesti harjutamise vahel - kui jah, siis milline ja kuidas seda praktilises elus märgata ning teadlikumalt harjutada?
Kindlasti on vahe, kuidas harjutada. Produktiivse harjutamise tagab rahulik ja vaikne keskkond, puhanud olek ning eesmärgi seadmine. kitarrimängu harjutamine algab kindlasti käte soojaks mängimisega, seejärel võiks hakata tegelema kõige energiat nõudvama osaga, näiteks mõne uue tehnilise võtte harjutamisega või siis uue muusikapala teksti õppimisega. Seejärel mängida tuttavamaid asju. Harjutamise üheks edukuse aluseks on esilagu aeglastes tempodes mängimine. Siis tuleb lõpuks ka piisavalt kiiresti kõik välja. Vastupidi aga nii ei juhtu. Harjutamine on kasutu kui tehakse kõike kiiresti, ebasoodsas keskkonnas, väsinult ja ilma eesmärki seadmata. Harjutamine tuleks ära jätta juhtudel kui on väga suur väsimus või haiglane olek.
Millised on Teie arvates peamised vead, mida pilliõppijad teevad ning mis pärsivad nende arengut?
Peamiseid vigu on ilmselt see, kui ei mõtestata muusikat ja mängitakse lihtsalt noodid ära. Sellest tulenevalt kaob ka huvi ja rõõm muusika tegemisest. Tehniliselt on ilmselt suurimateks vigadeks see, kui ei tegeleta tehnilist põhja panevate algharjutustega ja libisetakse mõnelt mängutehnika vealt lihtsalt üle, kuid varem või hiljem see ikkagi pärsib pillimängus edasiliikumist, seepärast ongi oluline võtta aeglastes tempodes tehnilisi harjutusi ja neid treenida. Isegi kui see tundub "kuiv" ja tüütu tegevus, tagab see edasiliikumise tehnikas ja mõne aja pärast on sellest juba rõõm.

Mirjam Pihlak
Kitarriõpetaja Tallinna Muusikakoolis, Maire Eliste Muusikakoolis ja Kaunite kunstide stuudios Loov Impulss